Akademia Morska w Gdyni / Wydział Nawigacyjny

Badania naukowe / Zrealizowane prace naukowo-badawcze

Informatyczny system wspomagający akcję ratowania życia ludzkiego na morzu. Gdynia 2001.

SARCAS 2000 © Celem projektu było opracowanie komputerowego programu wspomagania akcji poszukiwania i ratowania życia na morzu oraz opracowanie metody pozwalającej na zmniejszenie obszaru poszukiwania ludzi znajdujących się w zagrożeniu życia na morzu z uwzględnieniem specyfiki elementów hydrometeorologicznych południowego Bałtyku i rozszerzenie zakresu stosowania ww. metody o sztormowe warunki pogodowe (dotychczasowe opracowania- wg. IAMSAR Manual 98 dotyczą prędkości wiatru do 34 węzłów – 7°w skali Beaufort’a)

Podwykonawcy

• Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Lotnictwa
  • Centrum Techniki Okrętowej
  • Państwowy Instytut Motoryzacji
  • Instytut Morski
  • Ośrodek Szkolenia Ratowniczego Fundacji Rozwoju WSM
  • Przedsiębiorstwo Projektowo - Serwisowe Elektroniki, Pomiarów i Automatyki EPA Spółka z o.o.
  • Radmor SA
  • Petrobaltic SA
  • Urząd Morski Gdynia
  • Kapitan i załogi Platformy wiertniczej:
    • m/s „Kapitan Poinc”
    • m/s „Bazalt”